Merhaba, bugün sizlere erkeklerde saç ve sakal bakımı ile ilgili bazı ipuçları ve öneriler vereceğiz. Saç ve sakal, erkeklerin görünümünü ve tarzını belirleyen önemli unsurlardır. Bu yüzden onlara gereken özeni göstermek gerekir. Erkeklerde saç ve sakal bakımı için yapmanız gerekenleri sıralayacak olursak;


- Saç tipinize uygun şampuan ve saç kremi kullanın. Saçınız kuruysa nemlendirici, yağlıysa arındırıcı, ince telliyse hacim verici şampuan ve saç kremi seçin. Saçınızı haftada 2-3 kez yıkayın ve durularken ılık su kullanın. Sıcak su saçınızı kurutur ve yıpratır.

- Saçınıza uygun bir fön makinesi ve fırça seçin. Fön makinesini çok sıcak ayarlarda kullanmayın ve saçınızı yakından kurutmayın. Fırça olarak da doğal kıllı veya ahşap fırçalar tercih edin. Saçınızı nazikçe tarayın ve çekmeyin.

- Saçınıza uygun bir saç modeli seçin. Yüz şeklinize, saç tipinize ve kişiliğinize göre bir saç modeli belirleyin. Uzun saçlıysanız düzenli olarak uçlarını kestirin. Kısa saçlıysanız da 4-6 haftada bir şeklini korumak için berbere gidin.

- Sakalınıza uygun bir sakal modeli seçin. Yüz şeklinize, sakal tipinize ve kişiliğinize göre bir sakal modeli belirleyin. Sakalınızı düzenli olarak tıraş edin veya düzeltin. Sakal makinesi veya ustura kullanabilirsiniz. Sakalınızın uzunluğuna göre ayar yapın.

- Sakalınıza uygun bir sakal yağı veya balm kullanın. Sakalınızı yumuşatmak, nemlendirmek, beslemek ve parlatmak için sakal yağı veya balm kullanın. Sakalınızı yıkadıktan sonra kurulayın ve az miktarda yağ veya balm sürün. Parmaklarınızla veya bir tarakla sakalınıza yedirin.

- Saç ve sakal bakım ürünlerini doğal ve kaliteli olanlardan seçin. Saç ve sakal bakım ürünlerinde paraben, sülfat, alkol, silikon gibi zararlı kimyasallar bulunmamalıdır. Doğal yağlar, bitki özleri, vitaminler gibi içerikler içeren ürünler tercih edilmelidir.


Erkeklerde saç ve sakal bakımı ile ilgili bilgilendirici bir blog yazısı yazmaya çalıştık. Umarız sizlere faydalı olmuştur. Saç ve sakal bakımı ile ilgili ürünlerimizi incelemek isterseniz lütfen bu bağlantıyı tıklayınız. Sağlıklı ve güzel saçlarla ve sakallarla görüşmek üzere!